Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
To What Extreme?
Author Message
Chuck-Drl Offline
Resident Wiseguy
*****
FreeCycle

Posts: 4,189
Likes Given: 4,572
Likes Received: 6,691 in 3,022 posts
Joined: Jul 2015
Reputation: 153
Post: #11
RE: To What Extreme?
then add 22-33 gallons flavoring 14 or so gallons niccotine solution , wich still cost less than 4 cents per mill leaving a phenomenal potential for profit . a one man operation could see substantial capital gain even at 40 cents a ml , provided they mix by lot rather than indevidualy.4 cents is high , but one mus also account for time and overhead.

Dogs have owners , Cats have staff .
(This post was last modified: 25-09-2015 07:34 PM by Chuck-Drl.)
25-09-2015 07:26 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 3 users Like Chuck-Drl's post:
JEFF (09-25-2015), TinWhisker (09-25-2015), tuftony352 (09-25-2015)
Don Offline
Pod and Squonk Club founder :)
*******
Senior Staff

Posts: 16,828
Likes Given: 14,401
Likes Received: 22,435 in 11,090 posts
Joined: Dec 2013
Reputation: 248
Post: #12
RE: To What Extreme?
And handling and packaging equipment. Would you really want to manually stick labels on 5-10,000 bottles? Regularly.

And a clean room for preparation and mixing - there's $30-50,000 gone already.

And compliance with local poisons handling regulations - which lets you buy far higher strength nicotine which is cheaper - but in most jurisdictions you'll have to prove that you know what you are doing and are properly equipped to handle it. This probably means automated mixing equipment. There goes another pile of money.

Then you have to pay the interest on (presumably) borrowed capital which (if you are lucky) will be 5-10%.

Yes, some outfits are taking the ...

But volume production does have high costs. Like GC/MS testing of samples from each batch. That'll run well over $100 per sample.

Then discovering that your flavour supplier has changed the recipe and the flavour is now loaded with diacetyl, acetyl propionyl and cyanide.

There goes a batch.

http://www.preventsuicideapp.com
26-09-2015 01:24 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 2 users Like Don's post:
JEFF (09-26-2015), tuftony352 (09-26-2015)
tuftony352 Offline
Senior Member
****

Posts: 330
Likes Given: 269
Likes Received: 230 in 156 posts
Joined: Aug 2015
Reputation: 0
Post: #13
RE: To What Extreme?
(26-09-2015 01:24 PM)Don Wrote:  And handling and packaging equipment. Would you really want to manually stick labels on 5-10,000 bottles? Regularly.

And a clean room for preparation and mixing - there's $30-50,000 gone already.

And compliance with local poisons handling regulations - which lets you buy far higher strength nicotine which is cheaper - but in most jurisdictions you'll have to prove that you know what you are doing and are properly equipped to handle it. This probably means automated mixing equipment. There goes another pile of money.

Then you have to pay the interest on (presumably) borrowed capital which (if you are lucky) will be 5-10%.

Yes, some outfits are taking the ...

But volume production does have high costs. Like GC/MS testing of samples from each batch. That'll run well over $100 per sample.

Then discovering that your flavour supplier has changed the recipe and the flavour is now loaded with diacetyl, acetyl propionyl and cyanide.

There goes a batch.

Ah so...

Hmm...

Yes.

Well, that certainly does cast a somewhat different light on things...

I guess they are not all quite so rapacious as they can sometimes seem.

Thank you for setting me straight.

Careful... he's packing two i134 Terminators. Scare
26-09-2015 01:55 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
Don Offline
Pod and Squonk Club founder :)
*******
Senior Staff

Posts: 16,828
Likes Given: 14,401
Likes Received: 22,435 in 11,090 posts
Joined: Dec 2013
Reputation: 248
Post: #14
RE: To What Extreme?
I once did the (order of magnitude) sums for the juice I make for myself. It costs me around $6-7 for 100ml. If I were manufacturing it commercially I frightened myself at what I'd have to sell it for in order to make a living. To make most of what I do now (costs are hugely higher here so a $ figure would be misleading) would mean selling tens of litres of made up juice a month for around $50 for 100ml.

Starting with the $3000 a month rental for a suitable unit which would need serious money spending on it to adapt for a sterile facility.

I alarmed myself with the costs. I used to work in a laboratory 30 years ago and the sort of equipment I'd be wanting was pretty cheap then. It absolutely isn't now. I was horrified by the price of basic equipment.

http://www.preventsuicideapp.com
26-09-2015 05:41 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 2 users Like Don's post:
JEFF (09-26-2015), tuftony352 (09-27-2015)
Post Reply