Post Reply 
 
Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Having math problems - Cost for Recipes...
Author Message
s.iker Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Likes Given: 1
Likes Received: 5 in 4 posts
Joined: Mar 2016
Reputation: 0
Post: #1
Having math problems - Cost for Recipes...
Okay so im having some issues... Im trying to break down a cost of a recipe so i know how much a recipe costs so if my friends want them i know what it costs etc...

For some reason, im having a brain fart and its not working right... Is there an online calculator that i can put in the recipe and price and it will do it for me, or anyone have an excel sheet i can use?
27-09-2016 07:01 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
bibliora Offline
Person of Interest
******
Super Moderators

Posts: 3,464
Likes Given: 3,001
Likes Received: 4,710 in 2,306 posts
Joined: Apr 2016
Reputation: 50
Post: #2
RE: Having math problems - Cost for Recipes...
(27-09-2016 07:01 PM)s.iker Wrote:  Okay so im having some issues... Im trying to break down a cost of a recipe so i know how much a recipe costs so if my friends want them i know what it costs etc...

For some reason, im having a brain fart and its not working right... Is there an online calculator that i can put in the recipe and price and it will do it for me, or anyone have an excel sheet i can use?
Michael's made this excellent spreadsheet. Hopefully it's correctly attached. It can give you cost per recipe info. After some debate, an estimate is $1 per 30ml bottle. Costs vary due to amount of Nic and cost of flavoring. It is also a recipe calculator. There are plenty of other options out there, I personally use e-juice me up. Free download where I save my recipes.


Attached File(s)
.xlsx  E-Liquid Calculator v2.xlsx (Size: 13.88 KB / Downloads: 4)

[Image: banner.png?p=15_4_2016_1.2_7__1__1_0_757575_c50707]

Bibliora aka Torrey Girl_wink
27-09-2016 07:28 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 3 users Like bibliora's post:
BOB (09-28-2016), Fatboy (09-27-2016), Michael (09-27-2016)
TinWhisker Offline
Hello World
*******
Senior Staff

Posts: 12,365
Likes Given: 15,816
Likes Received: 19,873 in 9,008 posts
Joined: Aug 2015
Reputation: 206
Post: #3
RE: Having math problems - Cost for Recipes...
What I do is take the price of all the ingredients needed separately. Then calculate how much juice I can make based on the amounts of ingredients, which I use ML for. (I also buy larger quantities, because the larger the amount, the cheaper overall. Buy in bulk and save in the long run, like a big box store.) You take the cost of all the components, then divide that by how many ML you will get out of it, example, you have enough ingredients for 50 bottles at 60ml size each. Then you get the bottom line. And like Michael's, I am in it for around something like $2.25 for 60ml bottle.
27-09-2016 08:51 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
Fatboy Offline
FreeCycle Member
*******
Senior Staff

Posts: 6,461
Likes Given: 18,546
Likes Received: 9,078 in 4,384 posts
Joined: May 2016
Reputation: 165
Post: #4
RE: Having math problems - Cost for Recipes...
Sure give an OCD guy with some excel experience another calculation to ponder on his long daily commute! Smile

I actually had considered what it cost when a few of us here were estimating the cost to DiY......never actually started the spreadsheet for cost, as noted by Bibs, the spreadsheet created by Michael broke down the cost close enough....no Don, a project manager doesn't accept "close enough" anymore than a chemist accepts it.... Sad

I was looking however at designing my recipe calculator in MS ACCESS as a full program. My original thought was to write it in code.....some people spend their free time with Rubiks cubes, some in an awesome work shop and since most of my projects are computer based, I tend to spend my time smashing away on a keyboard...... Sad
27-09-2016 09:05 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 1 user Likes Fatboy's post:
s.iker (09-27-2016)
TinWhisker Offline
Hello World
*******
Senior Staff

Posts: 12,365
Likes Given: 15,816
Likes Received: 19,873 in 9,008 posts
Joined: Aug 2015
Reputation: 206
Post: #5
RE: Having math problems - Cost for Recipes...
I used Excel because it's quick and easy, and screw it.
27-09-2016 09:12 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 1 user Likes TinWhisker's post:
Fatboy (09-27-2016)
Michael Offline
Social Media Manager
******
Media Manager

Posts: 6,756
Likes Given: 17,354
Likes Received: 7,427 in 3,867 posts
Joined: Sep 2014
Reputation: 59
Post: #6
RE: Having math problems - Cost for Recipes...
I used Excel for that sheet because I've had experience in Excel before. It wasn't really quick and easy for me, just the closest to "easy" I could come up with lol. I think I made it pretty user-friendly though, if I do say so myself. Tongue
27-09-2016 10:59 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 2 users Like Michael's post:
BOB (09-28-2016), Fatboy (09-28-2016)
s.iker Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Likes Given: 1
Likes Received: 5 in 4 posts
Joined: Mar 2016
Reputation: 0
Post: #7
RE: Having math problems - Cost for Recipes...
Thanks. I'm at work now so ill have to look later. Idk what inwas doing wrong but i might has solved my issue while day dreaming. Lol. Ill look at the spreadsheet too. Might make my life easier!!!! Thanks
27-09-2016 11:02 PM
Find all posts by this user Like Post Quote this message in a reply
[-] The following 1 user Likes s.iker's post:
Fatboy (09-28-2016)
Post Reply